Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wakacyjnych rekolekcji.

REGULAMIN REKOLEKCJI

Decydując się na uczestnictwo w rekolekcjach, zobowiązujesz się brać udział we wszystkich punktach programu i przestrzegać regulaminu. Rażące łamanie regulaminu może spowodować usunięcie z rekolekcji.

1. Aby wziąć udział w rekolekcjach należy mieć ukończone 18 lat w momencie wyruszania w drogę tj. 22.08.2022. Nie ma możliwości odstąpienia od tej reguły.

2. Przyjazd po godzinie 12 w sobotę bezwzględnie skutkuje brakiem możliwości uczestnictwa w rekolekcjach.

3. W czasie trwania rekolekcji obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych oraz innych środków odurzających. Zachęcamy również do abstynencji od tytoniu.

4. Uczestnicy są zobowiązani do poszanowania budynków w których będą odbywały się rekolekcje oraz zachowania porządku wewnątrz i wokół niego.

5. Atmosfera skupienia obowiązuje zwłaszcza w bliskości kaplicy i podczas trwania konferencji. W tym czasie należy wyłączyć telefony komórkowe.

6. Zaproponowany plan zajęć jest obowiązkowy. Każdą nieobecność należy zgłosić u organizatorów.

7. Uczestnicy mogą przebywać poza terenem rekolekcji tylko podczas czasu wolnego. W innych wypadkach należy zgłosić to u organizatorów.

8. Starajmy się, aby program rekolekcji przebiegał ściśle według ustalonego porządku. Prosimy o zachowanie punktualności.

9. Obowiązuje całkowity zakaz noclegów koedukacyjnych. Mężczyźni i kobiety, w tym również pary-nie-małżeństwa śpią w oddzielnych pomieszczeniach. W miarę możliwości powstanie osobna sala dla małżeństw.

10. Interpretacja regulaminu należy do organizatorów.

Kim są Piękne Stopy?

Wspólnota Ludzi w Drodze „Piękne Stopy” to wspólnota, których łączy duchowość drogi przeżywaną szczególnie za pomocą autostopu, ale też innych form podróżowania i spotkań. Jest to miejsce dla tych, którzy chcą pogłębić swoją relację z Bogiem, poznać nowych ludzi i razem wspierać się na drodze do świętości.

 

1. Czym są rekolekcje autostopowe?

Rekolekcje autostopowe to połączenie podróży z duchowością katolicką. To czas by poznać bliżej siebie samego oraz by doświadczyć dobroci ludzkiej i Bożej opieki.

2. Jak wyglądają rekolekcje?

Rekolekcje składają się z dwóch zasadniczych części – dni skupienia i czasu w drodze.

Dni skupienia rozpoczynają się w piątek wieczorem i trwają do poniedziałku rano, kończąc się rozesłaniem, które jest równocześnie początkiem czasu w drodze. Podczas dni skupienia odbywają się warsztaty integracyjne, o autostopie, duchowości i pragnieniach, funkcjonowaniu w grupie. Na rekolekcjach obecni są animatorzy – osoby, które uczestniczyły już kiedyś w rekolekcjach – mają oni za zadanie pomóc uczestnikom w przeżywania warsztatów, rozwiewać wątpliwości dotyczące wszelkich aspektów podróżowania autostopem razem z Bogiem, są dostępni przez cały czas dla każdego uczestnika. Ważnym elementem programu są także konferencje, wielbienie i Msze święte z kazaniem rekolekcyjnym, nie bez znaczenia jest też wieczorna integracja.

Po zakończeniu etapu drogi, wszyscy spotykają się ponownie w ustalonym wcześniej terminie, by podzielić się świadectwami Bożego działania podczas podróży.

3. Dokąd się jedzie na rekolekcjach? Jaki jest cel?

Nadrzędnym celem rekolekcji jest doświadczyć żywego Boga i dobroci ludzkiej. Geograficzny cel podróży wybierasz sam. Możesz pojechać wszędzie, gdzie tylko chcesz Ty i Twoja grupa. Ważne, żebyś wrócił w sobotę na świadectwa, by się podzielić tym, co przeżyłeś.

4. Czy wymagane jest doświadczenie w autostopowaniu?

Nie martw się 🙂 Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w autostopowaniu. Rekolekcje są właśnie po to, żeby oswoić się z autostopem i przygotować do podróży, np.  poprzez warsztaty. Na rekolekcje przyjeżdżało wiele osób, które dopiero zaczynały swoją przygodę z autostopem, miały towarzysza o takim samym stopniu doświadczenia i przejechały całą drogę bezpiecznie. 

5. Kto może wziąć udział w Rekolekcjach Autostopowych?

Uczestnikiem rekolekcji może być wyłącznie osoba pełnoletnia, która z chwilą rozpoczęcia rekolekcji ma ukończone 18 lat. Poza tym wymogiem nie ma żadnych ograniczeń ze względu na wiek, płeć, wyznanie, stan życia, etc.

6. Czy muszę być katolikiem, by uczestniczyć w rekolekcjach autostopowych?

Nie! Nie musisz być katolikiem, ani nawet wierzącym. Zapraszamy osoby innych wyznań chrześcijańskich i ludzi poszukujących, o ile zgadzasz się na rekolekcyjny charakter wyjazdu – w programie są Msze święte, wspólne modlitwy i konferencje na temat duchowości. Wszystkie punkty programu są ważne z uwagi na dobre przeżycie rekolekcji.

7. Jestem niepełnosprawny ruchowo. Czy mogę wziąć udział w rekolekcjach?

Z uwagi na szczególny charakter rekolekcji i drogi każdy uczestnik musi samodzielnie rozeznać, czy jego stan zdrowia pozwala na udział w rekolekcjach. Autostop to specyficzna forma podróży. W trasie nie zapewniamy noclegów, nie gwarantujemy wyżywienia, czasem trzeba przejść kilka kilometrów z plecakiem o własnych siłach. Czas w drodze często wiąże się z koniecznością przesiadania się pomiędzy pojazdami (czasem bardzo szybko).

Ponieważ autostop bywa bardzo obciążający fizycznie i psychicznie nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że podczas dni skupienia znajdziesz na rekolekcjach dobrego towarzysza podróży.

Niepełnosprawność, sama w sobie, nie jest przeszkodą w uczestnictwie. Prosimy, żebyś przed rekolekcjami poinformował organizatorów o swojej niepełnosprawności, a jeśli nie jesteś w stanie funkcjonować i podróżować całkowicie samodzielnie, prosimy także, abyś na rekolekcje przyjechał z kimś kto jest świadomy Twoich ograniczeń i będzie mógł być dla Ciebie pomocą. Pozwoli to uniknąć możliwych nieprzyjemnych sytuacji i pozwoli po prostu cieszyć się wspólnym czasem 🙂

8. Nie mogę jechać w trasę, ale bardzo chcę być na dniach skupienia. Co wtedy?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy na rekolekcje i dopisz w uwagach – „tylko na dni skupienia”. Jeśli będą wolne miejsca napiszemy do Ciebie, że możesz przyjechać. Opłata nie ulega wtedy zmianie (Dlaczego? Patrz: pytanie 12)

9. Co zrobić jeśli nie mam z kim przyjechać?

Nie martw się brak towarzysza nie jest problemem. Ponad połowa uczestników przyjeżdża bez towarzystwa. Program rekolekcji jest tak skonstruowany, żeby móc się trochę poznać i znaleźć towarzysza, który będzie miał takie same pragnienia jak ty (np. wspólny cel).  Mamy też propozycję dla tych, którzy chcą znalezienie towarzysza oddać Panu Bogu –  w trakcie dni skupienia można wziąć udział w losowaniu.

10. Co zrobić jeśli chcę jechać w trasę z konkretną osobą?

Nie rozdzielamy par, ani znajomych o ile sami  nie chcą się rozdzielać. Grupki wyjazdowe są zazwyczaj 2 lub 3 osobowe, więc jeśli znajdzie się ktoś z kim chcielibyście jechać, to może Was dołączyć, możecie jechać w trójkę. Jeśli nie, jedźcie jako dwójka. Takie wyjazdy dobrze robią, choć są trudną szkołą bycia razem 😉

11. Zależy mi na rekolekcjach, ale mogę przyjechać dopiero w sobotę wieczorem. Co teraz?

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek popołudniu

Niestety w takiej sytuacji będziemy musieli odmówić Ci uczestnictwa w rekolekcjach. Program jest tak skonstruowany, by uczestnicy mogli się poznać i zdążyli przygotować się duchowo do drogi. Możemy, w bardzo wyjątkowych sytuacjach (konieczne potrzebujemy takiej informacji wcześniej), przyjąć osoby, które zjawią się w sobotę rano. Godzina 9:30 w sobotę jest godziną graniczną, po tym terminie nie przyjmujemy nikogo, bez względu na przyczynę spóźnienia.

12. Ile kosztują Rekolekcje Autostopowe? Co jest wliczone w tą opłatę?

Koszt udziału w Rekolekcjach jest każdego roku nieco inny Z tych składek pokrywamy koszty organizacji Dni Skupienia:

  • noclegi,
  • wyżywienie,
  • materiały na warsztaty,
  • książeczkę z materiałami formacyjnymi
  • pakiety startowe,
  • identyfikatory,
  • gadżety.

Całość powinna być wpłacona od razu na konto bankowe podane w mailu potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest wpłynięcie pieniędzy na konto. Staramy się, by koszty wydarzenia były jak najniższe.

13. Czy w trakcie rekolekcji są zorganizowane noclegi?

Podczas Dni Skupienia nocujemy w warunkach autostopowych (w zbiorowych salach na podłodze) – potrzebny jest własny śpiwór i karimata. Po wyruszeniu w drogę nie zapewniamy żadnych noclegów ani wyżywienia.

14. Czy muszę brać udział we wszystkich punktach programu Dni Skupienia?

Wszystkie punkty programu są ważne z uwagi na dobre przeżycie rekolekcji. Mowa tu zarówno o celebracjach liturgicznych (Msza św., adoracja), jak i warsztatach.

15. Co jeśli nie chcę zabierać w podróż cennych rzeczy lub dokumentów?

Staramy się aby była możliwość zostawienia ich miejscu dni skupienia. W bezpiecznym miejscu będą czekać na odbiór.

16. Kto prowadzi Rekolekcje Autostopowe?

Rekolekcje autostopowe organizują ludzie świeccy, członkowie Wspólnoty Ludzi w Drodze „Piękne Stopy”. Do współpracy zawsze zapraszamy rekolekcjonistów, duchowych opiekunów, którzy odprawiają Msze święte, spowiadają, służą duchową pomocą.

17. Na czym polega ubóstwo w drodze?

Temat ubóstwa, a także zabierania, bądź nie zabierania z sobą pieniędzy pojawia się dość często w świadectwach i rozmowach o rekolekcjach autostopowych. Będziemy go omawiać szerzej podczas dni skupienia. Rekolekcje autostopowe to czas doświadczania Bożej opieki i prowadzenia. Może w tym pomóc minimalizacja zabezpieczeń np. nie zabieranie pieniędzy. Jeśli nie chcesz, albo nie potrzebujesz takiego doświadczenia, to nie jesteś się w żaden sposób zobowiązany. Uczestnikami tych rekolekcji były osoby, które zabrały pieniądze i jedzenie, były takie, które zabrały tylko jedzenie, a także takie, które zostawiły wszystko. Żadna z tych postaw nie jest gorsza, ani lepsza. Mawiają, że na tych rekolekcjach każdy otrzymuje dokładnie to czego potrzebuje. I naprawdę tak jest. Niezależnie jak, z kim i gdzie pojedziesz.

18. Co jeśli nie uda mi się wrócić na Wieczór Świadectw?

Obecność uczestników na wieczorze świadectw jest ważna, bo buduje wspólnotę. Jeśli zabraknie właśnie Ciebie, wszyscy będą ubożsi o Twoje doświadczenie Bożej opieki. Będziemy czekać na Ciebie w ustalonym wcześniej miejscu i terminie.

19. Czy po świadectwach będzie możliwość noclegu?

Istnieje taka możliwość 🙂

20. Co jeśli dojedziemy do celu wcześniej?

Wtedy wciąż jesteście w drodze :). Organizatorzy nie zapewniają noclegu w poza dniami skupienia.

21. Jak wydostanę się z miasta, gdzie są organizowane Dni Skupienia?

Każdy uczestnik otrzyma tzw. “pakiet startowy”. Podczas większości pakiet zawiera bilet komunikacji miejskiej, który umożliwia bezpieczny dojazd na wybraną wylotówkę.

22. Kim jest Aniołek?

Aniołek to osoba, która zapewnia łączność między uczestnikami rekolekcji a wspólnotą. Uczestnicy otrzymują numer telefonu do Aniołka, by móc dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami z drogi. To Aniołek publikuje w trakcie rekolekcji na Facebooku Wasze wiadomości i zdjęcia z drogi oraz zachęca do modlitwy w Waszej intencji. Warto pamiętać, że do Aniołka nie należy pomoc przy znalezieniu noclegu, dojazdu, konkretnego miejsca gdzie możecie się udać itd.

23. Gdzie w 2022 roku odbywają się Dni Skupienia w ramach rekolekcji?

Rekolekcje w 2022 r. odbywają się w dniach 19-27 sierpnia w Ośrodku Ruchu Światło Życie Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Dobrzyńskiej 112-114 w Częstochowie.

24. Nie mogę przyjechać w tym terminie, czy są inne?

W tym roku nie planujemy innych edycji Rekolekcji Autostopowych, ale mamy inne spotkania i mini-rekolekcje wyjazdowe (Rekolekcje „Tam gdzie Ty”, wyjazdy autostopowe na spotkania Taize, grille, sylwestry autostopowe, Dni Skupienia). Jeśli chcesz być informowany o tych wydarzeniach, obserwuj nasz fanpage na Facebooku, grupy lokalne albo zapisz się do newslettera (napisz do nas maila z prośbą o dodanie: pieknostopowicze@gmail.com).

25. Co w sytuacji, gdy w drodze zdarzy się jakiś wypadek?

Rekolekcje autostopowe, jak każdy wyjazd, niosą ze sobą ryzyko, że może się stać coś nieprzewidywalnego. Jako organizatorzy nie jesteśmy w stanie zapewnić żadnej pomocy medycznej. Każdy z uczestników musi wziąć odpowiedzialność sam za siebie. Warto ubezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków, choć nie ma takiego obowiązku. W związku z tym polecamy zabrać ze sobą apteczkę z podstawowym wyposażeniem, leki które zażywacie oraz kartę EKUZ (pomoże w przypadku konieczności uzyskania pomocy lekarskiej za granicą). Warto też poinformować choć jedną bliską osobę, pozostającą w Polsce, gdzie się wybieracie, można pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia NNW. Zawierzenie Bożej opiece i zdrowy rozsądek to najlepsze połączenie podczas Drogi 🙂

Z naszej strony możemy powiedzieć, że z ponad 200 uczestników poprzednich edycji wszyscy wrócili cali i zdrowi do domu.

26. Czy w trasie są jakieś spotkania, konferencje, opieka duchowa?

W trakcie drogi nie organizujemy dodatkowych spotkań i konferencji.

27. Czy w każdej grupie wyjazdowej jest mężczyzna?

Nie gwarantujemy tego, że w każdej grupie wyjazdowej znajdzie się mężczyzna. Co roku na rekolekcje zgłasza się więcej pań niż panów.

28. Co należy ze sobą zabrać?

Na pewno należy zabrać ze sobą śpiwór, karimatę i Pismo Święte. Jeśli grasz na jakimś instrumencie przywieź go ze sobą!
Gdyby na miejscu okazało się, że masz czegoś za dużo, staramy by była możliwość pozostawienia rzeczy (dotyczy także instrumentów muzycznych)

Co jeszcze może się przydać podczas podróży? Polecamy wpis Jak spakować plecak.

ZAPISZ SIĘ