Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wakacyjnych rekolekcji. Odpowiedzi są stworzone na przykładzie rekolekcji z 2018 – dlatego pojawiają się daty/miejsce/inne szczegóły. W każdym roku może wyglądać to lekko inaczej 😉

1. Czym są rekolekcje autostopowe?

Rekolekcje autostopowe to połączenie podróży z duchowością katolicką. To czas by poznać bliżej siebie samego oraz by doświadczyć dobroci ludzkiej i Bożej opieki.

2. Jak wyglądają rekolekcje?

Rekolekcje składają się z dwóch zasadniczych części – dni skupienia i czasu w drodze. Dni skupienia rozpoczynają się w piątek wieczorem i trwają do poniedziałku rano, kończąc się rozesłaniem, które jest równocześnie początkiem czasu w drodze. Podczas dni skupienia odbywają się warsztaty integracyjne, o autostopie, duchowości i pragnieniach, funkcjonowaniu w grupie. Na rekolekcjach obecni są animatorzy – osoby, które uczestniczyły już kiedyś w rekolekcjach – mają oni za zadanie pomóc uczestnikom w przeżywania warsztatów, rozwiewać wątpliwości dotyczące wszelkich aspektów podróżowania autostopem razem z Bogiem, są dostępni przez cały czas dla każdego uczestnika. Ważnym elementem programu są także konferencje, wielbienie i Msze święte z kazaniem rekolekcyjnym, nie bez znaczenia jest też wieczorna integracja.

3. Dokąd się jedzie na rekolekcjach? Jaki jest cel?

Nadrzędnym celem rekolekcji jest doświadczyć żywego Boga i dobroci ludzkiej. Geograficzny cel podróży wybierasz sam. Możesz pojechać wszędzie, gdzie tylko chcesz Ty i Twoja grupa. Ważne, żebyś wrócił w sobotę na świadectwa, by się podzielić tym, co przeżyłeś.

4. Czy wymagane jest doświadczenie w autostopowaniu?

Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w autostopowaniu. Dni skupienia są właśnie po to, żeby oswoić się z autostopem i przygotować do podróży, np.  poprzez warsztaty. Mieliśmy sporo przypadków uczestników, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z autostopem i mieli towarzysza o takim samym stopniu doświadczenia i przejechali całą drogę bezpiecznie. 

5. Kto może wziąć udział w Rekolekcjach Autostopowych?

Uczestnikiem rekolekcji może być wyłącznie osoba pełnoletnia, która na dzień 16 lipca 2018 ma ukończone 18 lat. Poza tym wymogiem nie ma żadnych ograniczeń ze względu na wiek, płeć, wyznanie, stan życia, etc.

6. Czy muszę być katolikiem, by uczestniczyć w rekolekcjach autostopowych?

Nie! Nie musisz być katolikiem, ani nawet wierzącym. Zapraszamy także osoby innych wyznań chrześcijańskich i ludzi poszukujących. Jest tylko jeden warunek musisz zgodzić się na rekolekcyjny charakter wyjazdu – w programie są Msze święte, wspólne modlitwy i konferencje na temat duchowości. Wszystkie punkty programu są obowiązkowe z uwagi na dobre przeżycie rekolekcji.

7. Jestem niepełnosprawny ruchowo. Czy mogę wziąć udział w rekolekcjach?

Z uwagi na szczególny charakter rekolekcji i drogi każdy uczestnik musi samodzielnie rozeznać, czy jego stan zdrowia pozwala na udział w rekolekcjach. Autostop to specyficzna forma podróży. W trasie nie zapewniamy noclegów, nie gwarantujemy wyżywienia, czasem trzeba przejść kilka kilometrów o własnych siłach, no i wiąże się z koniecznością przesiadania się pomiędzy pojazdami (czasem bardzo szybko). Ponieważ autostop bywa bardzo obciążający fizycznie i psychicznie nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że podczas dni skupienia znajdziesz na rekolekcjach dobrego towarzysza podróży. Prosimy, żebyś na rekolekcje przyjechał z kimś kto jest świadomy Twoich ograniczeń, pozwoli to uniknąć możliwych nieprzyjemnych sytuacji i pozwoli po prostu cieszyć się wspólnym czasem 🙂

8. Nie mogę jechać w trasę, ale bardzo chcę być na dniach skupienia. Co wtedy?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy na rekolekcje i dopisz w uwagach – „tylko na dni skupienia”. Jeśli będą wolne miejsca napiszemy do Ciebie, że możesz przyjechać. Opłata nie ulega wtedy zmianie (Dlaczego? Patrz: pytanie 12)

9. Co zrobić jeśli nie mam z kim przyjechać?

Nie martw się brak towarzysza nie jest problemem. Program rekolekcji jest tak skonstruowany, żeby móc się trochę poznać i znaleźć towarzysza, który będzie miał takie same pragnienia jak ty (np. wspólny cel).  Mamy też propozycję dla tych, którzy chcą znalezienie towarzysza oddać Panu Bogu – w niedzielę rano będzie można wziąć udział w losowaniu.

10. Co zrobić jeśli chcę jechać w trasę z konkretną osobą?

Nie rozdzielamy par, ani znajomych o ile sami  nie chcą się rozdzielać. Grupki wyjazdowe są zazwyczaj 3 osobowe, więc jeśli znajdzie się ktoś z kim chcielibyście jechać, to może Was dołączyć, możecie jechać w trójkę. Jeśli nie, jedźcie jako dwójka. Takie wyjazdy dobrze robią, choć są trudną szkołą bycia razem 😉

11. Zależy mi na rekolekcjach, ale mogę przyjechać dopiero w sobotę wieczorem. Co teraz?

Niestety w takiej sytuacji będziemy musieli odmówić Ci uczestnictwa w rekolekcjach. Program jest tak skonstruowany, by uczestnicy mogli się poznać i zdążyli przygotować się duchowo do drogi. Możemy, w bardzo wyjątkowych sytuacjach (konieczne potrzebujemy takiej informacji wcześniej), przyjąć osoby, które zjawią się w sobotę rano. Godzina 12 w sobotę jest godziną graniczną, po tym terminie nie przyjmujemy nikogo, bez względu na przyczynę spóźnienia.

12. Ile kosztują Rekolekcje Autostopowe? Co jest wliczone w tą opłatę?

Koszt udziału w Rekolekcjach 2018 roku wynosi 120 zł. Z tych składek pokrywamy koszty organizacji Dni Skupienia: noclegi, wyżywienie, materiały na warsztaty, koszulki dla uczestników, pakiety startowe, identyfikatory, gadżety. Całość powinna być wpłacona od razu na konto bankowe podane w mailu potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest wpłynięcie pieniędzy na konto.

13. Czy w trakcie rekolekcji są zorganizowane noclegi?

Podczas Dni Skupienia nocować będziemy w szkole u Ojców Pijarów, w warunkach autostopowych (w zbiorowych salach na podłodze) – potrzebny jest własny śpiwór i karimata. Po wyruszeniu w drogę nie zapewniamy żadnych noclegów ani wyżywienia.

14. Czy muszę brać udział we wszystkich punktach programu Dni Skupienia?

Wszystkie punkty programu są ważne i obowiązkowe, z uwagi na dobre przeżycie rekolekcji. Mowa tu zarówno o celebracjach liturgicznych (Msza św., adoracja), jak i warsztatach.

15. Co jeśli nie chcę zabierać w podróż cennych rzeczy lub dokumentów?

Będzie możliwość zostawienia ich w Warszawie, w bezpiecznym miejscu i odebranie ich w sobotę, po powrocie.

16. Kto prowadzi Rekolekcje Autostopowe?

Rekolekcje autostopowe organizują ludzie świeccy, członkowie Wspólnoty Ludzi w Drodze „Piękne Stopy”. Do współpracy zawsze zapraszamy rekolekcjonistów, duchowych opiekunów, którzy odprawiają Msze święte, spowiadają, służą duchową pomocą.

17. Na czym polega ubóstwo w drodze?

Temat ubóstwa, a także zabierania, bądź nie zabierania z sobą pieniędzy pojawia się dość często w świadectwach i rozmowach o rekolekcjach autostopowych. Będziemy go omawiać szerzej podczas dni skupienia. Rekolekcje autostopowe to czas doświadczania Bożej opieki i prowadzenia. Może w tym pomóc minimalizacja zabezpieczeń np. nie zabieranie pieniędzy. Jeśli nie chcesz, albo nie potrzebujesz takiego doświadczenia, to nie jesteś się w żaden sposób zobowiązany. Uczestnikami tych rekolekcji były osoby, które zabrały pieniądze i jedzenie, były takie, które zabrały tylko jedzenie, a także takie, które zostawiły wszystko. Żadna z tych postaw nie jest gorsza, ani lepsza. Mawiają, że na tych rekolekcjach każdy otrzymuje dokładnie to czego potrzebuje. I naprawdę tak jest. Niezależnie jak, z kim i gdzie pojedziesz.

18. Co jeśli nie uda mi się wrócić na Wieczór Świadectw?

Obecność uczestników na wieczorze świadectw jest ważna, bo buduje wspólnotę. Jeśli zabraknie właśnie Ciebie, wszyscy będą ubożsi o Twoje doświadczenie. Uczestnicy docierają do Warszawy o każdej porze dnia i nocy. Będziemy czekać na spóźnionych uczestników na miejscu do ok. godziny 12:00 w niedzielę. Po tej godzinie będziemy się z każdym kontaktować indywidualnie.

19. Czy po wieczorze świadectw będzie możliwość noclegu w Warszawie?

Tak, po wieczorze świadectw jest możliwość noclegu w tym samym miejscu, gdzie odbywają się dni skupienia.

20. Co jeśli wrócę do Warszawy wcześniej, np. w piątek?

Wtedy wciąż jesteś w drodze :). Organizatorzy nie zapewniają noclegu w Warszawie poza dniami skupienia oraz w sobotę po wieczorze świadectw.

21. Jak wydostanę się z Warszawy?

Każdy uczestnik otrzyma tzw. “pakiet startowy”, a w nim bilet komunikacji miejskiej, który umożliwi bezpieczny dojazd na wybraną wylotówkę.

22. Kim jest Aniołek?

Aniołek to osoba, która zapewnia łączność między uczestnikami rekolekcji a wspólnotą. Uczestnicy otrzymują numer telefonu do Aniołka, by móc dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami z drogi. To Aniołek publikuje w trakcie rekolekcji na Facebooku Wasze wiadomości i zdjęcia z drogi oraz zachęca do modlitwy w Waszej intencji. Warto pamiętać, że do Aniołka nie należy pomoc przy znalezieniu noclegu, dojazdu, konkretnego miejsca gdzie możecie się udać.

23. Gdzie odbywają się tegoroczne Rekolekcje Autostopowe?

Rekolekcje w 2018 r. odbywają się w dniach 13-21 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Warszawskich Siekierkach przy ul. Gwintowej 3.

24. Nie mogę przyjechać w tym terminie, czy są inne?

W tym roku nie planujemy innych edycji Rekolekcji Autostopowych, ale mamy inne spotkania i mini-rekolekcje wyjazdowe (Rekolekcje „Tam gdzie Ty”, wyjazdy autostopowe na spotkania Taize, grille, sylwestry autostopowe, Dni Skupienia). Jeśli chcesz być informowany o tych wydarzeniach, obserwuj nasz fanpage na Facebooku, grupy lokalne albo zapisz się do newslettera.

25. Co w sytuacji, gdy w drodze zdarzy się jakiś wypadek?

Rekolekcje autostopowe, jak każdy wyjazd, niosą ze sobą ryzyko, że może się stać coś nieprzewidywalnego. Jako organizatorzy nie jesteśmy w stanie zapewnić żadnej pomocy medycznej podczas Drogi, każdy z uczestników musi wziąć odpowiedzialność sam za siebie. W związku z tym polecamy zabrać ze sobą apteczkę z podstawowym wyposażeniem, leki które zażywacie oraz kartę EKUZ (pomoże w przypadku konieczności uzyskania pomocy lekarskiej za granicą). Warto też poinformować choć jedną bliską osobę, pozostającą w Polsce, gdzie się wybieracie. Zawierzenie Bożej opiece i zdrowy rozsądek to najlepsze połączenie podczas Drogi 🙂

26. Czy w trasie są jakieś spotkania, konferencje, opieka duchowa?

W trakcie drogi nie organizujemy dodatkowych spotkań i konferencji.

27. Czy w każdej grupie wyjazdowej jest mężczyzna?

Nie gwarantujemy tego, że w każdej grupie wyjazdowej znajdzie się mężczyzna. Co roku na rekolekcje zgłasza się, niestety, więcej pań niż panów.

28. Co należy ze sobą zabrać?

Na pewno należy zabrać ze sobą śpiwór, karimatę i Pismo Święte. Jeśli grasz  na jakimś instrumencie przywieź go ze sobą!

Ciekawym co jeszcze może się przydać podczas podróży polecamy wpis Jak spakować plecak. Gdyby na miejscu okazało się, że masz czegoś za dużo, będzie możliwość pozostawienia rzeczy (dotyczy także instrumentów muzycznych), pod opieką organizatorów.